Olandijoje gyvenanti Jūratė – trijų sūnų mama, du iš jų gimdė namuose. Jauniausias sūnus Boris į pasaulį atėjo šiemet. Jūratė pasakoja apie savo patirtį ir kaip įprastai šioje šalyje vyksta gimdymai namie. Pavyzdžiui, slaugės šeimoms padeda ne tik gimdymo metu – ir savaitę po jo talkina netgi priimant svečius ar palydi vyresnius vaikus į mokyklą. Nyderlanduose apie trečdalis visų nėščiųjų pasirenka gimdyti savoje aplinkoje.

 

Pasirinkimas

Boris gimė sekmadienį, vasario 5 dieną, 2 savaitės prieš numatytą datą. Tai mano antrasis gimdymas namie: antrasis sūnus prieš 8 metus irgi gimė namuose. Pirmąjį sūnų taip pat ketinau gimdyti namuose, bet to daryti neleido, nes gimdymas prasidėjo 4 savaitės prieš paskirtą terminą:  gimdymas namuose Olandijoje leidžiamas anksčiausiai 3 savaitės iki numatytos datos esant normaliam nėštumui, 37 savaičių vaikas jau laikomas išnešiotu.

Dėl Borio gimdymo – kur tai daryti – ilgai dvejojau. Mano nėštumas buvo be komplikacijų, todėl aš galėjau rinktis: gimdyti namuose arba ligoninės poliklinikos gimdymo palatoje, iš kurios namo išvykstama 24 val. po gimdymo. Dar ligoninėse yra akušerijos-ginekologijos skyriai, kur gimdoma esant  medicininėms indikacijoms, jog gali kilti komplikacijų (be to, ten gimdyvės perkeliamos iš poliklinikos, jei gimdymo metu kyla komplikacijų). Ir dar būna gimdymo viešbučiai, kuriuose  galima gyventi 7 dienas po gimdymo, bet mūsų ligoninėje tokios paslaugos nėra.

Dvejojau dėl to, kad gyvename name, kurio sienos prastai izoliuotos, ir aš nenorėjau, kad kaimynai girdėtų, jog  prasidėjo gimdymas. Bet galiausiai apsisprendžiau gimdyti namuose ir esu tuo labai patenkinta. Padėjo prisiminimai apie ankstesnį gimdymą namie: kaip buvo faina gulėti savo lovoje, matyt tik norimus veidus, laikytis tik savo, o ne ligoninės tvarkos, valgyti savo maistą, priimti svečius, kada pačiai to norisi, o ne kada leidžia. Ir dar gauti medicininę ir buitinę pagalbą, kurią gimdyvėms teikia speciali slaugė 8 dienas po gimdymo.

Leidimo gimdyti namuose prašyti Olandijoje nereikia. Tai yra įprastas būdas gimdyti, jei nėštumas mažos rizikos. Negaliu tiksliai pasakyti, kokie sveikatos reikalavimai keliami gimdyvei, nes pati pakliuvau į kategoriją „normalu“ ir apie įmanomas komplikacijas su akušere nekalbėjau. Kai vaikas neišnešiotas, man atrodo, kai pilve guli skersai, jei laukiesi dvynukų. Jei anksčiau buvo darytas Cezario pjūvis, taip pat neleidžia likti namuose. Dar dėl kai kurių ginekologinių sutrikimų.

Akušerė, dirbanti savarankiškai (nepriklausanti nuo ligoninės), turi iš anksto žinoti, kur tu norėtumei gimdyti, kad galėtų pagal tai suplanuoti savo darbą. Kad gimdysiu namuose, aš apsisprendžiau mėnesį prieš gimdymą. Moterys renkasi gimdyti poliklinikų gimdymo palatose dažniausiai besilaukdamos pirmojo vaiko, kai baugina nežinia ir gimdymas atrodo nenusakomas ir nesuprantamas procesas. Lyg ir saugiau, kai prie tavęs – medicininis personalas su visa įmanoma įranga. Dažnai nėščiosios sako: „Jeigu kas, nereikės vidury gimdymo keltis iš lovos, sėsti į mašiną, važiuoti į ligoninę..”. Manęs gimdymas nebaugino, aš pasitikėjau savo jėgomis ir man labai norėjosi patirti namų intymumą, jaukumą, saugumą, kur viskas sukasi tik aplink tave ir tavo vaiką, kur nesi labai gero, bet visgi „medicininio fabriko” dalis. Juolab, kad Lietuvoje galimybės gimdyti namuose  nėra.

 

Gimdymo pagalbininkės

Gimdymo metu namie dalyvauja akušerė ir gimdymo slaugė, kuri asistuoja akušerei. Akušerė turi  visus įrankius ir aparatūrą, kuria priimant gimdymą naudojasi ir specialistai ligoninėje. Akušerė skiria dėmesį gimdyvės ir kūdikio sveikatai, slaugės darbas – be asistavimo akušerei rūpintis ir kitais gimdyvei ir kūdikiui svarbiais dalykais: kad naujagimis būtų aprengtas, pagimdžiusi moteris apiprausta, lova būtų švari, placenta sutvarkyta, vaikas pirmą kartą pažįstų (jei motina nori maitinti krūtimi). Slaugė taip pat padeda priimti svečius: ruošia visiems kavos, arbatos, sumuštinių.

Akušerę pasirinkti nesudėtinga. Aš gyvenu miestelyje, kuriame tėra vienas akušerinis kabinetas, jame dirba 3 akušerės. Pas akušerę pirmą kartą apsilankoma, esant 9-10 nėštumo savaitei. Po to lankomasi kartą per mėnesį, į nėštumo pabaigą – kas 3 savaites, o paskutinį mėnesį – kas savaitę. Ji siunčia atlikti visus būtinus kraujo tyrimus ir echoskopijas, stebi nėščiosios svorį ir vaisiaus augimą.

 

Kai prasideda gimdymas

Akušerė atvyksta i namus sąrėmiams prasidėjus ir jiems porą valandų kartojantis 10 minučių dažnumu. Jei gimdymas pirmas, gimdos kaklelio atsivėrimas trunka ilgiau, todėl akušerė pasirodo tik sąrėmiams jau gerokai įsibėgėjus. Atvykusi ji tikrina, kiek atsivėręs gimdos kaklelis ir tada sprendžia, ar jai pasilikti, ar ji dar gali gimdyvę palikti kurį laiką namiškiams globoti. Ar ji liks, ar išvažiuos, priklauso ir nuo to, ar nėra kitų gimdančių moterų, kurioms akušerės pagalba tuo metu būtų reikalingesnė. Kartais atsitinka taip, kad akušerė į gimdymą vėluoja ir moteris gimdo namuose viena ar su artimųjų pagalba, bet tokie atvejai –  labai reti.

Be to, sąrėmiams prasidėjus gimdyvė ar jos šeima turi informuoti slaugių biurą, kad prasidėjo gimdymas ir bus reikalinga slaugė akušerei asistuoti. Su biuru dėl patarnavimo yra susitariama tuomet, kai nusprendžiama gimdyt namuose, tai įvyksta dažniausiai jau nėštumo pradžioje. T.y., slaugė ir akušerė yra dvi atskirai dirbančios specialistės ir gimdyvė turi pati pasirūpinti, kad jos į gimdymą atvyktų laiku. Per pirmą mano gimdymą namuose slaugė vėlavo ir atvyko tada, kai jau buvau pagimdžiusi. Tačiau tai tikrai nebuvo problema. Akušerei šiek tiek asistavo vyras. Antro gimdymo namuose metu akušerė ir slaugė atvyko apie valandą prieš gimstant vaikui – pačiu laiku!

Jei gimdymas vyksta sklandžiai, akušerė neskambina į ligoninę. Tik atsiradus komplikacijai  skambinama į ligoninę ir klausiama, ar yra laisva vieta skubiai priimti gimdymą. Kartais būna taip, kad tenka važiuoti į tolimesnę ligoninę, nes tuo metu vietiniame gimdymo skyriuje nėra vietų. Važiuojama savo arba akušerės mašina. Greitoji pagalba kviečiama tik ekstremaliai pablogėjus gimdymo procesui. Pavyzdžiui, jei vaisiaus vandenyje pastebima šiek tiek mekonijaus – tai nėra priežastis kelti gimdymą iš namų i ligoninę.

Akušerė, jei nori, padeda per sąrėmius. Man gimdant trečią kartą, jos pagalbos iš pradžių nereikėjo (ji kartu su slauge ir vyru laukė svetainėje, vaišinosi kava). Prieš pat gimdymą, kai sąrėmiai paūmėjo ir padažnėjo, ji ir slaugė buvo šalia ir padėjo pritaikyti kvėpavimo techniką, leidžiančią pralaukti sąrėmį. Akušerė kartas nuo karto tikrina gimdos kaklelį ir kai jis atsivėręs 10 cm, leidžia pradėti stangintis. Slaugė „paskolina“ savo ranką, kad patogiau būtų įsiremti stanginantis. Akušerė diktuoja, kada reikia vaiką stumti, o kada palūkėti, kad nebūtų plyšimų. Gimdymo būdas yra aptariamas iš anksto. Aš norėjau gimdyti tiesiog gulėdama ant nugaros. Galima pasirinkti gimdymą ant specialios taburetės arba gimdymą vandenyje. Gimdant įprastai būna ir vyras, jam leidžiama perkirpti virkštelę. Taigi Borio gimdyme dalyvavo akušerė, slaugė ir vyras.

Nežinau, ar akušerė skatina gimdymą vaistais. Man  tik nuleido vaisiaus vandenis. Jei įplyštama, akušerė pati susiuva.

Akušerė apžiūri kūdikį: tikrinamas ėjimo refleksas

 

Kūdikis pasveriamas specialiame medžiaginiame maišelyje

 

Apie valandą po gimdymo akušerė išeina, pirmiausia įvertinusi kūdikio būklę pagal Apgar sistemą, jį oficialiai pasvėrusi ir išrašiusi pažymą dėl gimimo. Su šia pažyma tėvas per 2 dienas turi užregistruoti naujagimį savivaldybėje, tam gauna iš darbdavio laisvų dienų.

 

Pirmosios dienos po gimdymo

Slaugė pirmą dieną lieka iki darbo dienos pabaigos (aišku, priklauso, kada vyko gimdymas) ir ateinančias 7 dienas po 8 valandas padeda ir slaugo gimdyvę namuose: pradedant nuo gimdos dydžio tikrinimo iki kitų darbų, pavyzdžiui, šeimos vaikų nuvedimo i mokyklą. Tokia slaugė – ideali! 2-3 dienas  gimdyvei neleidžiama keltis iš lovos, todėl slaugė tvarko namus, prižiūri vaiką (padeda maitinti ir maudyti), skalbia, lygina, plauna grindis, na, ir konsultuoja vaiko maitinimo ir priežiūros klausimais.

Po gimdymo lanko ir akušerė: per 8 dienas po gimdymo ateina kelis kartus: pasidomėti naujagimio ir gimdyvės sveikata ir šiaip paplepėti. Visą būtiną kontrolę atlieka slaugė. Slaugė konsultuojasi su akušere, jei kyla kokių nors klausimų dėl, tarkime, žaizdų, maitinimo ar vaikelio geltos. Su akušere yra oficialiai atsisveikinama vaikui suėjus 1 mėnesiui. Mano akušerė ėmė iš Borio kraujo, kad ištirtų bilirubino kiekį (Boris atrodė labai geltonas). Tą kraujo mėginį pati ir vežė į laboratoriją ligoninėje. Jei bilirubino būtu buvę per daug, Boris būtų buvęs paguldytas į ligoninę, kurioje jį švitintų UV lempa, bet to, ačiū Dievui, neprireikė.

 

Finansinė pusė

Už akušerės darbą sumoka privalomasis sveikatos draudimas. Kaip kad ir už namų gydytojo paslaugas, ligoninę, medikamentus, greitąją pagalbą, specialistus ir t.t..

Gimdymas ligoninės palatose – jei gimdo mažos rizikos nėštumo grupės moteris, t.y. savo noru – yra iš dalies mokamas pagal oficialius įkainius iš savo kišenės. Jei turi papildomą sveikatos draudimą, jis šiuos kaštus atlygina.

Slaugės paslaugos yra iš dalies apmokamos iš privalomojo sveikatos draudimo. Likusią dalį, taip pat pagal oficialius įkainius, reikia mokėti pačiai. Ji taip pat gali būti sumokėta iš papildomo sveikatos draudimo, jei jį turi.  Aš tokį draudimą turiu (kaip ir aibė kitų olandų, tai nėra joks išskirtinumas) ir man pačiai už visa tai nieko mokėti nereikėjo.

 

Kūdikio priežiūra

Neonatologas namuose gimusių naujagimių neapžiūri. Jei akušerė įtaria kažką negera, pirmiausia kviečiamas namų gydytojas.

Olandijoje labai griežtai atskirta pirminė ir antrinė medicininė pagalba. Namų gydytojas ir akušerė priklauso pirmajam lygiui, t.y. jie yra specialistai, į kuriuos, kad ir kas atsitiktų, reikia kreiptis visų pirma. Jei jie nusprendžia, kad reikalinga specialisto nuomonė ar pagalba, jie žmogų siunčia į polikliniką pas neonatologą ar vaikų ligų specialistą arba ginekologą, t.y. antrinės pagalbos specialistus. Mano atveju antrojo lygio pagalbos neprireikė. Namų gydytoja atėjo akušerės kvietimu, nes sūnus trečią naktį po gimimo prabudo springdamas gleivėmis, jam trūko oro ir jis atrodė pamėlęs. Tiesa, ir be šių sveikatos problemų namų gydytoja būtų užėjusi susipažinti su mažyliu. Ji paklausė Borio širdutę ir plaučius, viskas buvo gerai ir pas antrinės pagalbos gydytojus nesiuntė.

Namuose vaiku neskiepija. 4 dieną po gimdymo ateina seselė iš organizacijos, kuri atsakinga už naujagimių sveikatą visoje šalyje. Ji paima kraujo tyrimui paveldimoms ligoms nustatyti (tai vadinamasis dūris į kulną). Tuo pačiu ji patikrina naujagimio klausą specialiu aparatu. Šis klausos testas yra palyginus naujas. Antrojo sūnaus klausa buvo pirmą kartą tikrinama, kai jam suėjo 6 mėnesiai.  Klausą dabar tikrina iškart po gimimo, kad laiku pastebėtų klausos sutrikimus.

Kraujo mėginys genetinėms ligoms nustatyti paimamas namuose

Skiepų programą vykdo atskira organizacija, vadinama Konsultaciniu biuru. Ji rašo vaiko sveikatos bylą kol jam sukanka 4 metai. Tokie duomenys kaip ūgio ir svorio kreivė, skiepai, patarimai, vaiko vystymosi stebėjimas atliekami ten. Į konsultacijas pirmus metus vaikštoma kas kelis mėnesius, dažnumas priklauso nuo skiepų programos. Skiepijimas nėra privalomas.

Foto: iš asmeninio Jūratės albumo