Šį ketvirtadienį, rugsėjo 20 d., 18.15 val., kino teatras „Pasaka“ kviečia į premjerą – dokumentinio filmo „Laisvė gimti“ (angl. „Freedom for Birth“, rež. T. Harman ir A. Wakeford) pirmąją peržiūrą Lietuvoje. Tą pačią dieną vyks tūkstantis šio filmo peržiūrų daugiau kaip penkiasdešimtyje pasaulio šalių, planuoja kino kūrėjai iš Didžiosios Britanijos.

Naujas dokumentinis filmas „Laisvė gimti“ pasakoja apie vengrę gydytoją Agnes Gereb, įkalintą už pagalbą moterims, gimdžiusioms namuose. Viena iš motinų, kuriai padėjo ši akušerė ginekologė – Anna Ternovszky. Besilaukdama antro kūdikio, ji padavė Vengriją į Europos žmogaus teisių teismą  ir bylą laimėjo.  „Laisvėje gimti“ taip pat pamatysime kelias dešimtis medikų, teisininkų, gimdymo kultūros tyrinėtojų ir kitų sričių specialistų iš viso pasaulio. Jie kalba apie gimimą be prievartos, baimes, su kuriomis šiais laikais susijęs gimdymas, ir kodėl svarbu, kad moterys gimdymą susigrąžintų.

„Mes tai vadiname Motinų revoliucija“, – sako vienas iš filmo autorių Alex Wakeford ir tikisi, kad naujasis darbas paskatins permainas su motinyste susijusiose sveikatos srityse daugelyje valstybių.  Dokumentinio kino bendraautorė Toni Harman pabrėžia Europos žmogaus teisių teismo išsakytos pozicijos svarbą: „Teismo sprendimas reiškia, kad kiekviena gimdyvė turi teisę nuspręsti, kaip ir kur ji gimdys“.  T. Harman ir A. Wakeford sukūrė ne vieną dokumentinį filmą, o imtis gimdymo temos šią porą  paskatino asmeninė patirtis. Prieš beveik penkerius metus po įvairių medicininių intervencijų, pasibaigusių skubiu cezario pjūviu, gimė jų dukra. Filmo autoriai įkūrė ir edukacinę interneto svetainę „One World Birth“ (http://oneworldbirth.net), kurioje skelbiama įvairi vaizdinė medžiaga apie gimdymą.

Kino teatro „Pasaka“ įkūrėja Greta Akcijonaitė džiaugiasi, kad Lietuvos žiūrovai turės galimybę pamatyti pasaulinę premjerą. „Laisvė gimti ir laisvė gimdyti – apie tai diskutuojame ir Lietuvoje. Esame viena iš šalių, kuriose baudžiama už pagalbą gimdant namuose. Tikiuosi, kad šis filmas iškels naujų klausimų ir pasiūlys naujų argumentų tiems, kuriems rūpi ši tema, ypač medikams ir teisininkams“, – sako G. Akcijonaitė.

Po dokumentinio filmo „Laisvė gimti“ premjeros kino teatre „Pasaka“ vyks diskusija: „Kaip ir kokia laisvė gimti turėtų būti užtikrinama Lietuvoje?“. Nuomonėmis dalinsis teisininkai, medikai, visuomenės stebėtojai.

Filmas bus rodomas anglų kalba su lietuviškais subtitrais. Bilieto kaina – 10 Lt.

Daugiau informacijos: http://www.kinopasaka.lt

http://www.oneworldbirth.net/one-world-birth/