„Dabar gimdant namuose neginamos nei moters, nei vaiko teisės“

Lietuvos šeimos centras kreipėsi LRS ir SAM vadovus dėl gimdymo namuose reglamentavimo

 

Informacija žiniasklaidai, Kaunas, 2013 m. kovo1 d.

Lietuvos šeimos centras kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimo pirmininką ir sveikatos apsaugos ministrą, prašydamas sudaryti darbo grupę, kuri parengtų įstatymų ir įsakymų pakeitimo projektus, kad būtų užtikrinta ir reglamentuota medikų pagalba gimdyvėms namie. Lietuvos šeimos centro vadovės Dalios Lukėnienės teigimu: „Esame labai sunerimę skaitydami žiniasklaidoje apie kratas šeimose, kurios išdrįso gimdyti vaikus namie. Ir toliau nesprendžiant gimdymo ne ligoninėje bei medicininės pagalbos suteikimo gimdyvėms reglamentavimo bus priešinami piliečiai su valstybe, o medicina su motinyste. Dabar galiojantys teisės aktai gimdant namie negina nei moters, nei vaiko teisių į medicininę pagalbą.“

Primename, kad 2012 m. balandžio 17 d. Lietuvos šeimos centras drauge su kitomis šeimoms atstovaujančiomis nevyriausybinėmis organizacijomis jau buvo kreipęsis į sveikatos apsaugos ministrą su panašiu prašymu, tačiau gavo neigiamą atsakymą. Manome, kad teisę gimdyti namie įtvirtina Lietuvos Respublikos Konstitucija (22 straipsnis) ir Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija (8 straipsnis), o Hipokrato priesaika įpareigoja medikus padėti gimdyvėms ir naujagimiams, kad ir kur jie gimtų.

Lietuvos šeimos centras

 

Lietuvos šeimos centras įsteigtas 1990 metais, iš pradžių kaip Lietuvos Caritas organizacijos dalis, o nuo 1997 metų tapo savarankiška organizacija, įsteigta Lietuvos Vyskupų Konferencijos. Lietuvos šeimos centras koordinuoja septynių vyskupijų bei daugiau nei pusės šimto dekanatų šeimos centrų veiklą visoje šalyje. Pagrindinis šeimos centrų uždavinys – rengti sužadėtinius Santuokos sakramentui, padėti sutuoktiniams ugdyti tarpusavio santykius, puoselėti atsakingą tėvystę ir motinystę, pagelbėti krizėje atsidūrusioms šeimoms.