2013 m. gruodžio 4 d.

 

Medikų ir šeimų organizacijų atstovai kreipiasi į valdžios institucijas, kad būtų reglamentuotas gimdymas ne ligoninėje, o akušerės Lietuvoje galėtų dirbti savarankiškai.

Rezoliucija svarbiais sveikatos klausimais įteikta Seimui, Vyriausybei ir Sveikatos apsaugos ministerijai. Dokumentas pradėtas rengti tarptautinėje konferencijoje „Gimdymo modeliai: galimybės ir teisė rinktis“. Lapkričio pradžioje Vilniuje vykęs renginys buvo išskirtinis: tai pirmoji konferencija gimdymo tema, kurią kartu organizavo medicinos mokslo atstovai, medicinos profesionalai ir nevyriausybinių organizacijų atstovai.

Gimdymo srityje dirbančius medikus atstovaujančių organizacijų vadovai, dviejų medikus rengiančių aukštųjų mokyklų atstovai, Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir šeimas vienijančios organizacijos sutarė, kad šiuo metu ypač reikalingi politikų sprendimai trimis klausimais, kurie ir aptarti rezoliucijoje.

Pirmasis klausimas – gimdymas ne stacionare: reikia inicijuoti teisės aktų pakeitimą ir kūrimą, kad Lietuvoje būtų galima rinktis gimdymą namuose ar natūralaus gimdymo centre prižiūrint medikui. Dauguma atliktų mokslinių tyrimų rodo, kad nesant nėštumo komplikacijų gimdymas namuose gali būti toks pat saugus kaip ir gimdymas ligoninėje, jei sukurta reikalinga teisinė bazė, apibrėžta, kokiomis aplinkybėmis gimdymas namuose yra galimas, o kokiomis – ne. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medikai yra parengę tyrimų šia tema apžvalgą. Kad gimdymas ne ligoninėje teisiškai reglamentuotas daugelyje ES valstybių, patvirtina ir LR Seimo Parlamentinių tyrimų departamento analizė „Gimdymo ne stacionare reglamentavimas Europos Sąjungoje“. 

Antrasis siūlymas – sukurti teisinę bazę, leidžiančią akušeriui savarankiškai verstis savo profesija, nepriklausomai ir laisvai vykdyti veiklą, numatytą Europos Sąjungos teisėje. Lietuvoje beveik neveikia tęstinės akušerinės priežiūros modelis, kai ta pati akušerė gali savarankiškai prižiūrėti moters nėštumo eigą, priimti jos nekomplikuotą gimdymą ir teikti priežiūrą po gimdymo.

Taip pat medikų ir kitų organizacijų atstovai prašo sudaryti sąlygas Lietuvoje įgyvendinti Motinai palankaus gimdymo iniciatyvą ir pasirūpinti jos pristatymu tiek specialistams, tiek visuomenei.

Organizacijos “Tėvystės centras” bei iniciatyvos “Gimimas LT” atstovė, teisininkė Ona Valainienė tikisi, kad šį kartą  valdžios institucijos pagaliau imsis deramų veiksmų įvardintoms problemoms spręsti, o medikai ir visuomeninės organizacijos kaip ir iki šiol nusiteikę bendradarbiauti.

“Išties vertiname pastarųjų dešimtmečių pasiekimus gerinant Lietuvos sveikatos rodiklius motinos ir vaiko sveikatos srityje. Vis dėlto sveikatos sistema nėra statiška: vieną kartą sukūrei ir palikai visiems laikams. Ji turi keistis ir atitikti piliečių poreikius. Ir mes jau kurį laiką sakome, kad dabartinė padėtis daugybės žmonių poreikių neatitinka.”, – sako Ona Valainienė.

 

Rezoliucijos tekstą pridedame: atsisiųsti (pdf).

 

Daugiau informacijos:

Ona Valainienė 8 670 35640