2006 m. Ženevoje, dalyvaujant 19 tarptautinių organizacijų, patvirtinta tarptautinė iniciatyva: „Motinai palankaus gimdymo iniciatyva“.

Jos tikslas – puoselėti mintį, kad gimdymas yra natūralus procesas, stiprinti moters pasitikėjimą, skatinti autonomiją, nepakenkti, įtraukti į sprendimus gimdyves ir jų artimuosius. Neretai, ypač pakartotinai gimdančios moterys, ieško galimybių gimdyti ne natūraliais gimdymo takais, o atliekant cezario pjūvį. Tačiau šis būdas irgi turi tam tikros rizikos, todėl negali būti naudojamas vien dėl to, kad to pageidauja moteris.

Motinai palankių ligoninių, Gimdymo centrų ir gimdymo namuose paslaugos.

Norint gauti Motinai palankios ligoninės paslaugą, privaloma vykdyti principus, atitinkančius „Motinai palankios priežiūros 10 žingsnių“.

Motinai palankios ligoninės, Gimdymo centrų ar gimdymo namuose paslaugos:

 1. Visoms gimdančioms motinoms siūloma:
  galimybė pasirinkti gimdymo draugus, įskaitant tėvus, partnerius, vaikus, šeimos narius ir draugus;
  galimybė gauti nuolatinę emocinę ir fizinę pagalbą iš kvalifikuotų moterų, pavyzdžiui, doula, ar gimdymo pagalbos profesionalo;
  prieinama profesionalių akušerių priežiūra.
 2. Teikia tikslią aprašomąją ir statistinę informaciją visuomenei apie savo praktiką ir gimdymo priežiūros procedūras, įskaitant intervencijų priemones ir rezultatus.
 3. Teikia kultūriškai kompetetingą priežiūrą, yra jautri, atsižvelgiant į konkrečius motinų tautybės bei religijos įsitikinimus, vertybes ir papročius.
 4. Teikia gimdančiai moteriai laisvę vaikščioti, judėti ir pasirinkti padėtis gimdymo metu (išskyrus tuos atvejus, kai yra komplikacijų pavojus) ir skatina nenaudoti horizontalios padėties (gulint ant nugaros iškeltomis kojomis).
 5. Aiškiai apibrėžta politika ir procedūros:
  bendradarbiauti ir konsultuotis visą prenatalinį laikotarpį su kitomis motinystės tarnybomis, įskaitant bendravimą su pirminiu slaugytoju, kai perkelti moterį iš vienos gimdymo vietos į kitą yra būtina;
  nukreipti motiną ir vaiką į atitinkamas bendruomenės įstaigas, įskaitant prenatalinę bei pogimdyminę priežiūrą ir žindymo paramą.
 6. Nuolatos nenaudoja procedūrų, kurios nėra pagrįstos moksliškai, įskaitant ir neapsiribojant šiomis:
  • skutimas;
  • klizmavimas;
  • intraveniniai lašinimai;
  • valgymo ir gėrimo apribojimas;
  • ankstyvas vaisiaus vandenų perkirpimas;
  • elektroninis vaisiausi stebėjimas.

  Kitos priemonės yra apribotos, tai:

  • dirbtinis gimdymo sužadinimas – ne daugiau kaip 10 proc. (ar mažiau);
  • tarpvietės kirpimas – ne daugiau kaip 20 proc., turint tikslą sumažinti iki 5 proc.;
  • cezario pjūvio operacijų – iki 10 proc. ar mažiau bendrose ligoninėse ir 15 proc. ar mažiau aukštos rizikos ligoninėse;
  • vaginalinio gimdymo po cezario pjūvio operacijos – iki 60 proc. ar daugiau, turint tikslą pasiekti 75 proc. ar daugiau;
 7. Personalas apmokomas nemedikamentinio skausmo malšinimo būdų, išskyrus analgetinių ar anestetinių vaistų vartojimą, jei nėra komplikacijų.
 8. Ragina visas motinas ir šeimas (tarp jų ir tas, kurios serga ar turi neišnešiotų vaikų, vaikų su įgimtomis problemomis) liesti, laikyti, žindyti krūtimi ir rūpintis savo kūdikiais tiek, kiek leidžia sąlygos.
 9. Atkalba nuo nereliginio naujagimio apipjaustymo.
 10. Skatina siekti PSO-UNICEF „Vaikui palankios ligoninės iniciatyvos 10 žingsnių“.