Doula (gr. doulē, δούλη – vergė, angl. doula, latv. dūla) – gimties sesuo, gimdyvės padėjėja. Tai žmogus, gimdyvei ir jos šeimai sąrėmių, gimdymo ir pogimdyminiu laikotarpiu teikiantis ne medicininę pagalbą.

Šis žodis tokia prasme, kokia pateikta apibrėžime, pradėtas vartoti palyginti neseniai, nuo XX a. antrosios pusės. Tačiau pats reiškinys – artimo žmogaus pagalba gimdyvei – yra labai senas ir sutinkamas daugelyje kultūrų. Tradiciškai nėščiosioms ir gimdyvėms padėdavo seserys, motinos, tetos, kaimynės, bičiulės. Doulos pagalbos esmė – suteikti fizinį, emocinį palaikymą ir informaciją per sąrėmius, užgimimo metu ir vadinamuoju postpartum laikotarpiu, t. y. maždaug šešias savaites po gimdymo.

Su doula šeima užmezga ryšį iki gimdymo pradžios, kad atsirastų artimas kontaktas, reikalingos abipusės žinios, pasitikėjimas. Doulos gali dalyvauti gimdyme įvairiomis formomis: vykti kartu su gimdyve į ligoninę, ateiti ar nuolat dirbti natūralaus gimdymo centre, būti pakviestos dalyvauti gimdant namuose.

Daugelyje šalių, kur gimdyme dalyvauja doulos, jų mokymai ir veikla nėra teisiškai sureguliuoti ir jos pačios dažniausiai veikia savanorystės pagrindu. Tačiau esama valstybių (pvz., Jungtinė Karalystė, Šveicarija), kur doulos veikia labai aktyviai, buriasi į sąjungas, kur rengiami specialūs mokymai norinčiosioms tapti doulomis, siekiama užtikrinti kuo profesionalesnį jų pasirengimą. Europos doulų tinklas šiuo metu vienija doulas iš 17 ES šalių (Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Suomija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Vengrija, Italija, Liuksmeburgas, Nyderlandai, Lenkija, Slovėnija, Ispanija, Šveicarija, Jungtinė Karalystė). Doulų paslaugos teikiamos ir kaimyninėse Latvijoje bei Estijoje. Doulų veiklos naudingumą jau pagrindžia atlikti tyrimai bei studijos.

Posted in: DUK