Gimdymo centrai – tai daugelyje pasaulio šalių veikiančios sveikatos priežiūros įstaigos, įkurtos akušerių ir (ar) akušerių ginekologų, kuriuose priimami mažos komplikacijų rizikos gimdymai ir kuriose nėra taikomi gimdymo stacionarams keliami reikalavimai. Natūralaus gimdymo centrai – tai vieta, kurioje derinamos gimimui palankiausios namų aplinkos ir sveikatos priežiūros įstaigos ypatybės.

Šiose įstaigose gimdyvėms dar gali padėti doulos ar gimties mokytojos, asistuojančios akušerėms ir palengvinančios gimdymą. Tokiuose centruose akušerės tiesiog prižiūri gimdymo eigą, kūdikio ir motinos būklę, tačiau, nesant būtinybės, į ją nesikiša. Kilus komplikacijų rizikai, gimdymo centras užtikrina motinos ir (ar) vaiko transportavimą į gimdymo stacionarą. Bendradarbiavimas tarp gimdymo centro ir artimiausio stacionaro paprastai būna iš anksto sutartas ir teisiškai reglamentuotas, todėl atvežtiesiems būtina pagalba suteikiama optimaliomis sąlygomis.

Kai kurios ligoninės steigia natūralaus gimdymo centrus savo ribose, siekdamos suteikti geriausias sąlygas ir gimdyvei, ir savo personalui. Gimdymo centruose gimdančios šeimos dažniausiai gali pasirinkti daugiau joms priimtinų dalykų: maistą ir gėrimus, gimdymą vandenyje, plačią lovą, kurioje tilptų ir mama, ir tėtis, ir mažylis, pasikviesti artimuosius ir pan. Čia moterys gali laisvai judėti, aktyviai gimdyti, rinktis alternatyvias nuskausminimo priemones (kvapų terapija, muzika, masažas ir pan.), o po normalaus gimdymo gali rinktis: iš karto vykti namo ar dar likti centre.

Gimdymo centruose siekiama sukurti gimdyvei priimtiniausią aplinką, atsižvelgiant į tai, kad emocinė moters būklė labai stipriai veikia gimdymo eigą.

Atlikta nemažai tyrimų, kuriuose lyginami tradiciniai gimdymai stacionare ir „namus primenantys“ gimdymai gimdymo centruose. Pastebėta, kad pastaruosiuose vyksta daugiau spontaniškai prasidedančių vaginalinių gimdymų, patiriama mažiau intervencijų (epidūrinė nejautra, skatinimas sintetiniu oksitocinu, epiziotomija), čia gimdžiusios moterys ilgiau žindo mažylius ir pozityviau jais rūpinasi [1].

[1] Hodnett ED, Downe S, Edwards N, Walsh D (2005). Hodnett, Ellen D. ed. “Home-like versus conventional institutional settings for birth”. Cochrane Database Syst Rev (1): CD000012. doi:10.1002/14651858.CD000012.pub2

Posted in: DUK